Azulejo

Mamy już lipiec, mój ulubiony wakacyjny miesiąc, który zawsze kojarzy mi się ze słońcem i podróżowaniem.  Dzisiaj nie będzie żadnych prac szydełkowych, ale pozostaniemy w temacie rękodzieła. Opowiem Wam o azulejo. 
Są to ceramiczne, cienkie i najczęściej kwadratowe płytki. Mogą być jedno lub wielobarwne, gładkie lub z fakturą. Zostały wprowadzone na półwysep Iberyjski ponad 500 lat temu przez Maurów, ale szczególnie przyjęły się w Portugalii. Z płytek tych tworzono wielkoformatowe mozaiki przedstawiające sceny historyczne, mitologiczne czy religijne. 
Podczas mojej podróży po Portugalii z azulejo spotykałam się wielokrotnie. Wspaniałym przykładem dzieł tworzonych z tych płytek są "obrazy" jakie widnieją na ścianach dworca kolejowego w Porto.
Płytkami wyłożone są również fasady kościołów...albo całe ściany domów.


W Fatimie bardzo popularne są pamiątki w formie małych azulejo z podobizną Matki Boskiej Fatimskiej.

Kiedyś wytwarzane były tylko ręcznie, obecnie coraz częściej jest to produkcja masowa. Musicie mi uwierzyć na słowo, ale dopiero w rzeczywistości można w pełni docenić kunszt wykonania i niesamowitą precyzję. Przecież w takich mozaikach - obrazach każda płytka jest inna i stanowi element olbrzymiej całości. 

Pozdrawiam :D

 


Komentarze

 1. Po prostu wspaniałe! Pozdrawiam Cię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne mozaiki! Wyglądają bardzo ciekawie... Bardzo chciałabym pojechać do Porugalii, wszyscy wracają zachwyceni :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobają mi się takie płytki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze podobały mi się takie płytki, od razu kojarzą się z iberyjskim ciepłem :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz